مقالات, مقالات سلامت

علت سرگیجه

علت سرگیجه

علت سرگیجه و سنگینی سر چیست؟

 درمان سرگیجه ناگهانی

علت سرگیجه می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد. برخی از این عوامل عبارتند از:
1. اختلال در سیستم تعادل:
اختلال در سیستم تعادل بدن می‌تواند باعث سرگیجه شود. این مشکل ممکن است به دلیل عوامل مانند بیماری منییر، بیماری منیر-بینی، بیماری منیر-هم‌راستایی و بیماری منیر-کرونوسایت باشد.
2. اختلال در فشار خون:
تغییرات ناگهانی در فشار خون می‌تواند باعث سرگیجه شود. فشار خون بالا یا پایین، اختلالات قلبی و عروقی، اضطراب و استرس ممکن است عامل سرگیجه باشند.
3. بیماری‌های گوش و حسابرسی:
برخی از بیماری‌های گوش و حسابرسی مانند التهاب گوش داخلی، سندروم منیر، نوروپاتی حسابرسی و بیماری منیر-هم‌راستایی می‌توانند باعث سرگیجه شوند.
4. عوامل دارویی:
برخی از داروها می‌توانند عامل سرگیجه باشند. به عنوان مثال، برخی از ضدافسردگی‌ها، ضدتشنج‌ها، ضدآریتمی‌ها و ضدتبهکاری‌ها ممکن است سرگیجه را ایجاد کنند.
5. بیماری‌های داخلی:
برخی از بیماری‌های داخلی مانند بیماری‌های قلبی، تیروئید، کلیه و گوارش ممکن است باعث سرگیجه شوند.
کسب درآمد اینترنتی

علائم سرگیجه

1- این اختلال معمولا به تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود بلکه نشانه‌ای از شرایط خاص در بدن است. به‌طور کلی سرگیجه با علائم زیر همراه خواهد بود:
2- حالت تهوع و استفراغ
3- عدم تعادل درست
4- وزوز گوش
5- سردرد
6- احساس پری در گوش
7- حرکت غیرقابل کنترل چشم به سمت دیگر (Nystagmus)
علل گیجی یا Dizziness چیست؟
گیجی معمولا ناشی از خستگی ،کم خوابی ، استرس ها ، مشاجرات و گاهی تغذیه غلط می باشد.گیجی ممکن است در اثر کاهش قند خون عمدتا در بیماران دیابتیک در اثر تزریق بیش از حد انسولین یا مصرف بیش از حد دارو و یا مصرف کم غذا باشد ولی این حالت و کاهش قند خون در افراد سالم نیز ممکن است در اثر غذا نخوردن اتقاق بیفتد.در این حالت بیمار احساس گیجی ،سردی دست و پا، لرزش دستها و بدن ،عرق کردن زیاد،ضربان قلب بالاو بی قرای نیز می گردد. خوردن الکل در حالت گرسنگی نیز باعث کاهش افت قند خون می گردد.
درمان علائم سرگیجه و سنگینی سر
درمان سرگیجه به شدت و علت آن بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درمان‌های سرگیجه و سنگینی سر شامل تمرینات موقعیت یابی در مورد سرگیجه موضعی یا معرفی یا تغییر مبتنی بر دارو در مورد عوامل وابسته به دارو یا متابولیک می‌شود. تمرینات اصلاحی و فیزیوتراپی می‌توانند تسکین بیشتری برای سندرم ستون فقرات گردنی داشته باشند. اگر سرگیجه ناشی از یک علت روانشناختی مانند اختلال اضطراب است، درمان روان درمانی می‌تواند کمک کننده باشد.
اگر سرگیجه مداوم و شدید است یا با علائم دیگر همراه است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت دقیق را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *